|
Korond
Parajdot elhagyva, Székelyudvarhely irányába, Alsó-sófalva és Atyha mellett keresztül Felső-sófalván, alig 20 km után, meg érkezünk Korondra.
A falu, a korondi medence déli szélén, a Korond patak völgyében, a Kebeled és a Sugó patakok összefolyásánál fekszik.
A hagyomány szerint Korond első házai, 1333 körül épültek, ugyanis ebben az évben említi először a pápai tizedjegyzék.
Már a falu első házainál feltűnnek a népművészeti termékeket kínáló kisboltok. Ahogy a faluba mind beljebb haladunk a boltok mind nagyobbak és mind színesebbekké válnak. Minden ház előtt ott van az ott élő család kis boltja.
Nem mehetsz át ezen a helységen anélkül, hogy legalább a szemeiddel végig ne simogatnád, a felkínált temérdek sok terméket.
Ha már meg álltál, akkor már rabul is ejtett a színes kínálat. Szinte mágnesként vonz, egyik árustól a másikig mész és meg sem állsz, amíg az összes boltot végig nem jártad.
Itt mindent meg lehet találni, korondi cserépedényeket, színeseket, mázasokat, falra akasztósat, töltött káposztának meg sültnek valókat, étkészletet, pálinkás poharat és vázákat.
Fából készült játékot, szilvapálinkának eperfa hordót.
Székely ruhát, szőtteseket, bőrkabátot és még mi mindent. Ha az ember rá kérdez az árusoknál, a rézüstben főzött szilvapálinka is elő kerül íziben.
Vannak itt nyomtatások tanulságos versikékkel, jó ízletes mondásokkal és a himnuszokkal. Tehát mindenkinek minden. Itt utas át nem mehet, anélkül, hogy valamit ne vinne magával.
Ha már bele fáradtál a vásárba, meg pihenhetsz egy kávé, hűsítő vagy rövid ital mellett a kis kávézókban.
Most már szétnézhetsz a falu látványosságai között.
Meg látogathatod a fazekas mesterek műhelyeit, ahol felvilágosítást kaphatsz a fazekas mesterség titkairól. Meg mutatják, miként alakítják ki edényeiket a puha agyagból, majd hogyan égetik, meg festik, ahhoz hogy vásárra kész állapotban kerüljenek.
Az egyik leghíresebb fazekas dinasztia a Páll család. Anti bácsi és Róza asszony cserép edényeinek legfőbb jellemzője a hamisítatlan ősi székely motívumokkal való díszítésük.
A műhelyükből nagyon sok, mai használatra szánt termék került napvilágra. Edényeik őrzik a hagyományos formát, díszítőelemeket és színeket.
Az évek során, számtalan látogató járt már a műhelyükben, nem rettenve vissza a kanyargós, gödrös utcájuktól. Természetesen nem feledkezhetünk meg a többi ismert fazekas népművész családról sem, mint Józsa János, Józsa Lajos, Ambrus Zoltán vagy Fábián Gergely.
Itt a fazekas mesterséget apáról fiúra adják. Az írásos adatok a Korondi fazekasságot 1613-ban említik. Ekkor az udvarhelyi fazekas céhkontárkodással vádolta a korondikat.
A helység központjában egy nagy emlékmű tornyosul, a Millenniumi emlékmű.
Ha körbe járod minden stációját, meg tudod hány magyar él minden szórvány vidéken és rájössz, hogy milyen sokan vagyunk a szélrózsa minden irányába szétszórva. (nézd meg a kis filmet).
A faluhoz közeli, Árcsó borvízforrás mellett, a XIX. században épült ki a Korondi fürdő, amely egyike volt a három leghíresebb székelyföldi gyógyfürdőnek. Orbán Balázs beszámolója szerint a fürdőnek ötszáz férőhelyes panziója volt.
Itt említeném meg a többi forrásokat is mind az Erzsébet forrás, Ősforrás, Sőlőmár és Dió források.
Egyéb látnivaló a:
• Régi Romai Katolikus templom, amelynek az építési éve nem ismert, de a szakemberek szerint valamikor a román korban épült, majd át alakították gótikus stílusban 1533-ban.
|
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése