|
Szováta fürdő
Marosvásárhelytől keletre, alig 60 Km távolságra, a Szovátai medencében fekszik Szováta.
Szováta a Kis Küküllő felső folyásánál, Maros és Hargita megye határában helyezkedik el. A város, a só vidéki dombság legnagyobb települése, 520 m-re a tenger szint felett, a Juhod, Sebes és a Szováta patakok völgyébe.
Amint elhagyjuk a helységjelző táblát, egy fejlődésben lévő kis városon haladunk keresztül. Beljebb haladva, a kis családi házakat helyenként felváltják a 80-as években épített tömbház negyedek. A város központjában érve az irányító tábla mutatja az utat a fürdő telep felé.
Miután felkúsztunk a szerpentines meredek úton, máris a telep távolsági busz állomása és a piactér tárul elénk. Itt már érezni lehet a fürdő teleplüktető életét. A piactól a szállodák felé vezető úton turisták tömege nyüzsög.
A város a sóstavairól és vizének csodákat művelő gyógyhatásáról híres. A fürdőélet a vasút kiépítése után lendült fel igazán, a tó mellé meleg fürdőt, sétányokat építettek, a telepet közművesítették, és egyre szaporodott a villák száma is. Kisebb-nagyobb megtorpanásokkal a fürdőtevékenység ezután folyamatosan bővült, 1932-be már 110 villában 1600 szoba várta a gyógyulni vágyó vendégeket.
Napjainkban Szováta újabb felvirágzás kezdetén van, hiszen egy magyarországi befektető megvásárolt, a fürdőtelepen, több szállodát, valamint hosszú távra bérbe vette a Medve- és a Mogyorós-tavakat. A szállodákat felújították, a tavak környezetét rendbe tették, megteremtve ez által a minőségi gyógy turizmus lehetőségét.
Az út mindkét oldalán régi, a XIX. század elején épült villák sorakoznak. Az utca végén, amikor a tér kitágul, megtekintjük baloldalt a medve tavat.
A legnagyobb tó a Medve tó. Nevét az alakjáról kapta, mivel fentről nézve, egy kiterített medvebőrre hasonlít.
A környéken már a romaiak idejében majd később a középkorban is folytatták a só bányászatát. Az így keletkezett tárnákat idővel a csapadék és a folyóvíz kitöltötte. Miután a víz belülről a sót kioldotta a tárnák mennyezete beomoltak és így keletkeztek az első sós tavak. A Medve tó 1870 - 1880 körül alakult ki.
Becslések szerint, a Medve tóban 66.000 tonna oldott só van. A Medve tó szomszédságában található, a szintén sós vizű Mogyorósi tó. További sós vizű tavak a Rigó tó, Fekete tó, Vörös tó és Zöld tó valamint az édesvizű Piroska tó és Kígyós tó.
A víz sótartalma a tófenéken a legnagyobb, a felszínhez közeledve fokozatosan csökken. A csapadékból keletkező édesvíz, amelynek fajsúlya kisebb a sós víz fajsúlyánál, a felszínen marad. A tó vizének felszínén maradó édesvíz segítségül szolgál a víz felmelegedéséhez. Az 1-2 méter mélyre behatoló napsugarak a nagyobb sűrűségű, édesvízzel nem keveredő réteget felmelegítik, amely elraktározza a kapott energiát. Az ily módon felmelegedő sóstavakat nevezik heliotermikus tavaknak.
A fürdőhelyet elsősorban a nőgyógyászati és reumatikus panaszokkal küszködők keresik fel. Ennek megfelelően a gyógykezelő részlegek meleg fürdős, iszap-pakolásos, kinetoterápiás, elektroterápiás, hidroterápiás kezelést biztosítanak.
A kikapcsolódásra vágyókat játéktermek, mozi, fedett úszómedencék, diszkók, kuglipályák, biliárdtermek, sportpályák, csónakházak, pecázási lehetőségek várják. A téli sport szerelmesei mindössze 6 kilométerre jól felszerelt sípályát találnak.
A környező erdőkben a megjelölt turista ösvények, friss levegő és madár ének kíséretében, szebbnél szebb tájakra viszik lépteinket.
Akik nem hívei a túrázásnak, azok a délutáni sétájukat vagy egészségi kocogásukat elvégezhetik a medve tó körüli sétányon. Ha egy csendes romantikus helyen szeretne vacsorázni az erdőn keresztül vezető gyalog ösvényen vagy autóúton, eltölthet egy kellemes napot a Tivoli vendéglőben.
Az éjszakai mulatást kedvelők részére diszkók és éjszakai mulatok állnak rendelkezésre.
A szállás szempontjából a 4 és 3 * szállok (Danubius, Alunis, Faget), 2 - 3 * villák, valamint bungalók és kempingek minden igényt kielégítenek.
|
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése