2010. február 2., kedd

Parajd és környéke

Bucsin teto es Gyergyoszentmiklos
parajd-furdo-terv parajd-banya-bejarata parajd-banya-reszlet parajd-banya-muvesztabor parajd-sohat parajd-lepkehaz

Parajd fürdő és környéke

Kedves utazó, ha már Erdély földjén utazva, átvergődtél a Körösök vidékén, érintetted a Szamos, Maros és Küküllő folyamát, máris mondhatod, hogy közel jársz már Székely honhoz.
Szováta mellett elhaladva, pár kilométer után belépsz Hargita megyébe. Az első település, amely üdvözölve fogad, Parajd.
Parajd Hargita megye kapuja, a só vidék központja, a Kárpát-medence egyik legfontosabb sóbányahelye. Parajd hegyeinek belseje, a vidék lakosságának a "kenyere". A környék fejlődése a sóbányákhoz kötődik.
Mint látványosságokat meg említhetjük a sóbányát meg a sós-fürdőt.
A Parajd-i strand 1200 négyzetméteres vízterületét egy 1200 méter mélységű kút biztosítja. A kezelő központi épületében meleg vizes kádakban végzett kezelések vonzzák az ide érkező klienseket.
Az itt alkalmazott kezelések valóságos csodákat művelnek a reumatikus fájdalmakkal, neurológiai, nőgyógyászati és keringési zavarokkal érkező betegeknek.
A sóbányában kialakított szanatóriumnak köszönhetően, Parajd híres üdülő hellyé lépett elő. A légúti megbetegedésekre, hörghurutra és asztmára, a bányában, 120 méter mélységben kialakított szanatórium javallott. Ide autóbuszok szállítják le a látogatókat.
A bánya hatalmas termeiben gyerek játszóterek, könyvtár, büfé meg egy ökumenikus kápolna biztosítják a kellemes időtöltést.
Parajd községhez 5 település tartozik: Parajd, Felső-sófalva, Alsó-sófalva, Bucsin és Békás-tanya.
Akik nem vesznek részt, gyógykezeléseken, azoknak lehetőségük van kirándulni és meg ismerni a közeli havasok tanyavilágát, a közeli pisztráng tenyészetet a só-kaniont, elszaladhatnak az alig 20 km lévő korondi bazárba valamint a Szováta-i sós tavakhoz.
Meg ismerkedhetnek a helybéli székely kapu készítőkkel, a korondi fazekasok mestereivel és Parajd népművészeti hagyományaival.
Ha pedig exotikusabb élményre vágynak, feltétlenül látogassák meg a Parajd-i lepkeházat, ahol több száz szebnél szebb lepke repked a feje körül, mindha a tropusi erdő mélyén sétálna.
És ha egy jó kirándulás után a gyomrunk megköveteli a jussát, nyugodtan kifizethetjük követelését, a helyi kis vendéglők és csárdák étlapjain kínált, a székelykonyha különlegességeivel. Hogy csak egyet említsek a "Telegdy ház" vendéglő, többszöri díjnyertes, töltött káposztáját.
A település főterén sétálva, a vásáros sátrakban, kezdve a sóvirágból készült emléktárgyaktól, a sóbányából származó gyógyhatású fürdősó mellett az eredeti tapló kalapig, majdnem mindent megtalálunk.
Szállást több, modern, az utóbbi években épült panzióban foglalhatunk. Aki kevesebb költségre számít, az a helyi kis kemping bungalóiban foglalhat szállást, de azért azok is találnak megfelelő ajánlatot, akik magányt és diszkréciót szeretnének, az itt található kulcsos házakban.
Nézzék meg a kis filmet, amit a sóbányában készítettem.

1 megjegyzés:

Névtelen írta...

Telegdy étterem: Lehet, hogy a töltött káposzta szuper -az éppen nem volt- , de hogy a többi felejthető, az tuti...